You are currently viewing Drewniany taras – sposób na wieczorny relaks

Drewniany taras – sposób na wieczorny relaks

Wiele projektów nowych domów uwzględnia zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną w postaci tarasu. Do jego wykonania stosuje się przede wszystkim drewno. Popularne gatunki egzotyczne używane do wykończenia tarasu to ipe, badi czy cumaru. Z drzew krajowych preferowany jest świerk, dąb lub modrzew.

Wybór zależy od takich czynników jak wytrzymałość drewna oraz zabudowa tarasu

tarasy drewniane w PrzysuchejObiekty umieszczone pod zadaszeniem są mniej narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, w tym opadów deszczu. Z natury rzeczy taras jest silnie narażony na działanie deszczu oraz promieniowania ultrafioletowego. W celu jego prawidłowego zabezpieczenia należy wybrać deski tarasowe, które cechują się wysoką odpornością na te czynniki. Możliwe jest także wykonanie pergoli, co zmniejsza ekspozycję desek na opady. Deski układa się na stabilnym podłożu. Spodnią warstwą powinno być przynajmniej 10 centymetrów tłucznia. Można go wysypać na zagęszczony piasek. W ten sposób uniknie się wyrastania spod desek chwastów. Odpływ wody z tarasu umożliwi spadek wynoszący około 3%. Należy wykonać go w taki sposób, żeby woda spływała w kierunku krawędzi tarasu, a nie budynku.

tarasy drewniane przysuchaWsporniki pod deski tarasowe powinny znajdować się w najwyżej półmetrowych odstępach od siebie. Trwałe tarasy drewniane w Przysuchej są montowane przez lokalnych specjalistów. Należy pamiętać, żeby wspornik znajdujący się najbliżej budynku znajdował się nie dalej niż 5 cm od ściany. Legary układa się równolegle do budynku. Do montażu desek można wykorzystać wkręty lub klej. W pierwszym przypadku powinny być one wykonane ze stali nierdzewnej – ocynkowane wkręty mogą powodować odbarwienia na deskach podczas kontaktu z wodą. Odstęp pomiędzy deskami powinien wynosić około 5 milimetrów. Spadek tarasu nie powinien przekraczać trzech procent, gdyż drewno, które schnie szybko, na przykład w wyniku dużego nasłonecznienia, skręca się i deformuje. Do utrzymywania czystości na tarasie z desek warto używać preparatów dedykowanych do drewna. Zabrudzenia można usuwać myjką ciśnieniową.

Posiadacze drewnianych tarasów muszą pamiętać o regularnej impregnacji – co pół roku powinno się pokryć deski środkiem, który zabezpieczy je przed wchłanianiem wilgoci oraz płowieniem w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Impregnację najlepiej przeprowadzać wiosną oraz jesienią. Na zaimpregnowane deski można nałożyć olej, który zmieni ich barwę i zapewni dodatkową ochronę. zabezpieczy to deski przed patynowaniem. Oleje mogą mieć naturalny kolor lub posiadać specjalne barwniki.