You are currently viewing Centralne ogrzewanie – zastosowanie wydajnej automatyki w ogrzewaniu

Centralne ogrzewanie – zastosowanie wydajnej automatyki w ogrzewaniu

Zastąpienie kilku niezależnych źródeł ciepła jednym było rewolucją w ciepłownictwie mieszkaniowym. Dzisiaj instalacje CO są standardem, który stosowany jest we wszystkich nowych domach. Do ogrzewania można wykorzystać pompę ciepła, piec węglowy, gazowy lub elektryczny.

Kontrolowanie urządzenia

kompleksowa automatyka centralnego ogrzewaniaPrawidłowe ustawienie urządzenia grzewczego jest niemałym wyzwaniem, ale stosowane dzisiaj systemy automatyki, które wyposażone są w czujniki, ułatwiają to zadanie. Automatyka do centralnego ogrzewania to system czujników połączony z centralną jednostką sterującą. Kluczowym parametrem w instalacji grzewczej jest temperatura, dlatego czujniki skupiają się właśnie na niej. Sprawdzana jest temperatura w zbiorniku CO oraz CWU. Systemy pogodowe dopasowują parametry pracy urządzenia grzewczego na podstawie wskazań zewnętrznych czujników umieszczonych poza budynkiem. Takie rozwiązanie pozwala na zrównoważenie zużycia energii w cieplejsze dni. Systemy posiadające czujniki pokojowe sprawdzają, jaka jest temperatura w pomieszczeniach i dopasowują ją do ustalonej normy. Programator pozwala ustawić zarówno oczekiwaną temperaturę, jak i godziny pracy urządzenia. Sterownik może działać w trybie dziennym i nocnym.

kompleksowa automatyka centralnego ogrzewaniaWiele urządzeń daje też możliwość ustawienia osobnego planu na lato i zimę. Oferowana przez sprawdzonych producentów kompleksowa automatyka centralnego ogrzewania wpływa na optymalizację kosztów. W przypadku kotłów zasilanych paliwem stałym, na przykład pieców węglowych, sterownik odcina dopływ powietrza do komory spalania, zmniejszając tym samym temperaturę. W przypadku pomp ciepła automatyka odłącza sprężarkę, gdy czujniki wykryją, że pomieszczenia nagrzały się do odpowiedniej temperatury. Praca pomp CO może być kontrolowana niezależnie od urządzenia grzewczego. Możliwe jest połączenie czujników pogodowych i pokojowych, co prowadzi do jeszcze lepszej optymalizacji ogrzewania – to rozwiązanie stosowane w domach pasywnych. Sterownik może znajdować się przy urządzeniu grzewczym, w kotłowni lub przedpokoju. Podczas ustawiania sterownika należy pamiętać, że nadmierne obniżenie temperatury na kilka godzin, na przykład w czasie, gdy nikogo nie ma w domu, może powodować pozorne korzyści, ale ilość energii potrzebnej do ponownego nagrzania będzie znacznie większa, niż oszczędności.

Nowoczesne sterowniki pozwalają na kontrolowanie parametrów pracy urządzenia grzewczego przez internet. Dzięki temu można wygodnie dostosować temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Sterownik może także wysłać informację o awarii urządzenia grzewczego.