You are currently viewing Zalety wentylacji mechanicznej

Zalety wentylacji mechanicznej

Wznoszenie własnego domu jest bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem, gdyż wymaga przewidzenia całej masy czynników, jakie mogą wpłynąć na tego typu konstrukcje, ale także jej właściwego rozplanowania. Etap projektowy jest jednym z najważniejszych, gdyż wtedy wybiera się wszelkie rozwiązania jakie będą użyte w strukturze takiego domu. Warto więc zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju instalacje nadające wartości użytkowej w takim domu. Jedną z często pomijanych jest wentylacja.

Dobra wentylacja mechaniczna

wentylacja mechanicznaJej rola w każdym domu jest bardzo ważna, gdyż wpływa bezpośrednio na zamieszkujących go domowników. Odpowiada ona za odprowadzanie zużytego powietrza i wprowadzanie świeżego do wewnątrz takiego domu. Taka wymiana powietrza pozwala na utrzymanie wewnątrz domu świeżości i właściwej temperatury. Istnieją różne rodzaje systemów wentylacyjnych, jednym z wiodących w dzisiejszych czasach jest wentylacja mechaniczna, która wykorzystuje różnego rodzaju urządzenia i kanały do aktywnej wymiany powietrza w takim budynku. Jest to kompletne przeciwieństwo skrajnie niewydajnej wentylacji grawitacyjnej, którą można znaleźć w większości polskich domów. Polega ona na wykorzystywaniu wszelkich nieszczelności i wymianie powietrza na zasadzie różnicy ciśnień. Największą wadą tej wentylacji jest fakt, że nie posiada ona żadnych filtrów, a w jakikolwiek sposób efektywna zaczyna być przy temperaturze około 12 stopni.

wentylacja mechanicznaDlatego też najlepiej sprawuje się zimą, co skutkuje wychładzaniem domu i wprowadzaniem do niego ogromnej ilości drobnoustrojów. Wentylacja mechaniczna jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, które charakteryzuje odzysk wyrzucanego ciepła. Jest to cecha, która gwarantuje wysoką wydajność takiego systemu. Ciepło wydmuchiwanego powietrza jest absorbowane w specjalnych maszynach, a następnie wykorzystuje się je do nagrzania powietrza czerpanego. Skuteczność takiego odzysku sięga nawet 95 procent w nowoczesnych rekuperatorach, co umożliwia oszczędność na wysokim poziomie. Statystycznie można zaoszczędzić nawet do 50 procent na ogrzewaniu mieszkania, co jest bardzo dobrym wynikiem. Przy tym taki system dysponuje licznymi filtrami blokującymi drobnoustroje i zanieczyszczenia.

Dodatkową zaletą jest fakt, że przy takiej instalacji nie jest konieczne otwieranie okien, gdzie przy wentylacji grawitacyjnej nie istnieje inna opcja. Przez okna do środka mogą dostawać się dodatkowe zanieczyszczenia oraz insekty, co nie jest sytuacją przyjemną. Korzystanie z wentylacji mechanicznej eliminuje ryzyko tego typu zjawisk, dlatego też jest bardzo komfortowe dla użytkownika.