You are currently viewing Sprytne rozwiązania aranżacyjne do małych mieszkań

Sprytne rozwiązania aranżacyjne do małych mieszkań

Nieduże mieszkania mają w sobie wiele uroku i są popularne przede wszystkim wśród osób ceniących przytulne wnętrza. Funkcjonalne urządzenie niewielkich przestrzeni wymaga jednak sporo wysiłku, ale warto podjąć to wyzwanie. Jak zatem zaaranżować nieduże mieszkanie, aby było komfortowe oraz praktyczne w użytkowaniu?

Projektowanie niewielkich mieszkań

narożniki tapicerowane z funkcją spaniaNiewielki metraż mieszkania do aranżacji to wbrew pozorom ogromne pole do popisu. Mimo ograniczeń nieduża przestrzeń może wydawać się większa dzięki zastosowaniu kilku prostych rozwiązań. Jednym z nich są lustra. Odpowiednio dobrana lustrzana tafla powiększy ciasny przedpokój lub maleńką łazienkę. W dobie minimalizmu warto zrezygnować z ciężkich ram i małych form na rzecz 1-2 wysokich i szerokich luster zamontowanych bezpośrednio w ścianie. W przedpokoju i łazience lustra zaczną wtedy pełnić podwójną rolę – pozwolą skontrolować swój wygląd oraz optycznie powiększą wnętrze. W małych mieszkaniach uwagę warto poświęcić także oknom i oświetleniu. Jeśli okna są małe, można je optycznie wydłużyć dzięki karniszom zamontowanym wysoko nad ich górnymi ramami. Ten zabieg sprawi, że wnętrze optycznie stanie się wyższe. Gra świateł w niedużym mieszkaniu także się istotna.

narożniki tapicerowane z funkcją spaniaWarto pokusić się o zamontowanie kilku źródeł oświetlenia, dzięki czemu możliwe będzie operowanie światłem i cieniem w pokoju. Górna lampa, oświetlenie boczne, lampy stojące i świece potrafią każdego dnia stworzyć niepowtarzalny klimat i odmieniać nieduże wnętrza. Małe mieszkania wymagają również odpowiedniego umeblowania. Wskazane są wszelkie rozwiązania, które oszczędzają miejsce i jednocześnie posiadają co najmniej 2 funkcje np. pufy ze schowkami, stoliki kawowe ze skrytkami czy sofy i narożniki tapicerowane z funkcją spania. Meble wypoczynkowe poza funkcją spania mogą posiadać także np. skrzynie lub szuflady na pościel, relaksy manualne lub elektryczne, ruchome zagłówki itp. Wielofunkcyjne meble pozwalają cieszyć się zaoszczędzoną przestrzenią oraz podwyższonym komfortem życia. W małych mieszkaniach znajdzie się także miejsce na sezonowe dekoracje i bibeloty. Wazon ze świeżymi kwiatami, obraz lub kilka zdjęć w zupełnością oddadzą charakter mieszkańców i nie spowodują efektu przeładowania wnętrza detalami.

Małe mieszkania stanowią wyzwanie aranżacyjne, ale w zamian za sprytne pomysły odwdzięczą się przytulnością oraz funkcjonalnością. Warto dobrze zaplanować prace remontowe i wykończeniowe w mieszkaniu, aby w pełni wykorzystać jego potencjał oraz cieszyć się udanymi wyborami każdego dnia.