Konstrukcje drewniane są bardzo specyficzną grupą obiektów. Niezależnie od tego, czy wznosi się z nich większe budynki, czy jedynie obiekty małej architektury, zawsze konieczne jest wykonanie trwałych połączeń pomiędzy wszystkimi elementami. Sposobów zespalania ze sobą drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest bardzo wiele.
Mocowanie wkrętów w drewnie
Najważniejsze jest jednak to, by rodzaj łącznika dopasowany był do rodzaju konstrukcji i pojawiających się w elementach sił wewnętrznych. Historia łączenia ze sobą elementów drewnianych jest bardzo ciekawa. W czasach starożytnych czy w średniowieczu nie stosowano bowiem żadnych łączników mechanicznych. Zamiast tego wykonywano połączenia ciesielskie, czyli specjalne nacięcia i profilowania, które po dopasowaniu dwóch elementów zapewniały bezpieczne przenoszenie obciążeń. Do dzisiaj w niektórych regionach Europy i świata można zamówić dom, który jest budowany właśnie w takiej technologii. Z czasem, dla ułatwienia i przyspieszenia montażu, na rynku pojawiły się gwoździe i stalowe elementy podobne do gwoździ. Dzisiaj są one wciąż stosowane, jednak bardzo rzadko w konstrukcjach, w których przenoszone są duże obciążenia. Wykonawcy najchętniej sięgają jednak po wkręty samowiercące. Tego typu łączniki są tanie, łatwe w montażu i przede wszystkim skuteczne. Każdy wkręt hartowany do drewna można zamocować przy użyciu wiertarki z odpowiednim narzędziem roboczym bądź wkrętarki.
Wśród tego typu łączników na uwagę z pewnością zasługują nowoczesne wkręty ta torx. Są to nowoczesne komponenty, które dzięki pracy inżynierów zostały dopracowane. Dzięki temu rzadziej ulegają zniszczeniu, łatwiej się wkręcają w materiał, lepiej są zakotwione w drewnie i przede wszystkim lepiej przenoszą moment obrotowy. Dodatkowo niektóre z nich są hartowane, czyli poddawane obróbce termicznej, która ma pozytywny wpływ na zwiększenie wytrzymałości danych elementów. Producenci łączników do drewna, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia korozji, zabezpieczają swoje produkty przed działaniem czynników zewnętrznych. Wkręty najczęściej kupuje się w hurtowaniach i sklepach z materiałami budowlanymi. W razie potrzeby można także zamawiać materiał przez internet.
Jest to bardzo wygodna opcja zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Na rynku dostępnych jest bowiem bardzo dużo rodzajów wkrętów. Różnią się one swoimi parametrami technicznymi oraz wielkością. Warto na to zwracać uwagę podczas zakupów, aby zaopatrzyć się tylko takie elementy, które są nam niezbędne podczas budowy.