Przygotowanie pod izolację poddasza pianką poliuretanową

Wielu inwestorów nie wie, w jaki sposób należy przygotować się do ocieplenia poddasza pianką poliuretanową, jakie ewentualnie materiały są jeszcze wymagane, jak wygląda przygotowanie izolacji dookoła okien etc. Dziś postaram się przybliżyć tę tematykę.

izolacja poddasza pianką

Izolację pianką można wykonywać na różnego rodzaju podłożach: deskowaniu, płytach OSB i MFP, membranach i blachach. Istotne jest, aby w materiałach nie było dużych szczelin, którymi pianka w czasie natrysku ucieknie do tyłu. Następnie należy zamontować elementy mocujące do profili, uwzględniając planowaną grubość pianki. Kolejnym etapem jest obrobienie okien poprzez wykonanie dookoła nich “skrzynki” z płyt gipsowo-kartonowych i ich odpowiednie ustabilizowanie. Dzięki temu wykonana później izolacja będzie szczelna i zapobiegnie się powstawaniu mostków termicznych.

Po zakończeniu tych prac można przystąpić do nakładania pianki. Ważne, aby zadbać o dokładne wypełnienie szczelin, co można wykonać zwykłą pianką lub niskoprężną. Dobra izolacja piankowa będzie łączyła się z izolacją elewacji, co pozwala na wyeliminowanie mostków cieplnych.

Po nałożeniu i stwardnieniu pianki przystępuje się do mocowania profili. Możliwe, że konieczne będzie usunięcie pianki z wieszaków lub przycięcie jej w kilku miejscach, jeśli gdzieś nałożono zbyt grubą warstwę. Pianka bardzo łatwo poddaje się takiej obróbce, a jej przycięcie nie ma wpływu na właściwości izolacyjne. Po zakończeniu tych prac można przystąpić do przykręcania do konstrukcji płyt gipsowo-kartonowych.

ocieplenie poddasza piankąizolacja pianką – źródło grafik: www.semida.eu