Posadzki antyelektrostatyczne sposobem na bezpieczeństwo

Posadzki przemysłowe muszą spełniać wiele kryteriów, aby były jak najbardziej wydajne. Dodatkowo istnieje wiele regulacji, które określają zakres ich właściwości, aby zostały dopuszczone do użytku w miejscach przeznaczenia. Wiele z nich trafia do gałęzi przemysłu, które są bezpośrednio związane z ludzką konsumpcją lub bezpośrednim użytkowaniem.

Jakie powinny być dobre posadzki przemysłowe?

posadzki przemysłoweDlatego też nie mogą one pylić, ani wydzielać z siebie żadnych toksycznych oparów, które mogłyby przenieść się do produkowanych substancji. Zdecydowanie najwięcej regulacji producent musi przestrzegać jeśli jego produkt trafia do branży spożywczej, lub farmaceutycznej. Rezultaty produkcji z tych sektorów trafiają prosto do ludzkiego organizmu, dlatego też nie mogą być w żadnym stopniu zanieczyszczone. Dodatkowo ważne jest bezpieczeństwo w tych sektorach, gdyż zwykle w nich pracuje sporo ludzi przy maszynach. Często także w miejscach tego typu ma się bezpośredni kontakt z wodą, która może być bezpośrednią przyczyną porażenia prądem. Dlatego też popularne są antyelektrostatyczne posadzki przemysłowe, które często posiadają specjalną warstwę materiału odpowiedzialna za odprowadzanie ładunków elektrycznych. Zwiększa to znacząco bezpieczeństwo pracowników i często bywa wymogiem bezpieczeństwa w sektorach takich jak chociażby przemysł elektroniczny. Produkuje się tam masę sprzętu podłączanego do energii elektrycznej, co jest względnie sporym zagrożeniem.

posadzki przemysłoweSpora ilość sprzętu podłączonego do energii elektrycznej stwarza zagrożenie dla osób pracujących na około. Zawsze istnieje ryzyko zagrożenia, gdyż jakiś element może okazać się wadliwy i spowodować zwarcie, lub poprowadzić ładunek elektryczny losowo po pomieszczeniu. Wymogi produkcji sprzętów elektronicznych są takie, aby testować bezpieczeństwo produktów, a zatem ludzie pracujący na tym etapie są najbardziej narażeni. Dlatego w razie awarii ważne jest odprowadzanie ładunków elektrycznych, które taka posadzka z łatwością przyjmuje i skutecznie uziemia. Sytuacja taka nie ma miejsca w wypadku posadzek betonowych, dlatego też są one znacznie mniej bezpiecznie w takich miejscach. Dodatkowo posadzka żywiczna ma szansę na odizolowanie ładunku przenoszonego w rozlanej na niej cieczy, co może zapobiec porażeniu osoby stojącej w jej zasięgu.

Posadzki tego typu stają się coraz to bardziej popularne i pracodawcy chętnie instalują je, aby zapobiec dodatkowym wypadkom w pracy, co jest zdecydowanie bardzo dużą zaletą ich wpływu. Ważne jest jednak by pamiętać o stosowaniu odpowiedniego obuwia roboczego, które będzie idealnie współdziałać z taką posadzką.