You are currently viewing Podłogi drewniane – jak o nie dbać?

Podłogi drewniane – jak o nie dbać?

Nikt chyba nie zaprzeczy, że projektowanie wnętrza domu czy mieszkania jest rzeczą trudną. Musimy wybrać do naszych pomieszczeń odpowiednie kolory, materiały, meble i artykuły dekoracyjne do wnętrz.

Podłogi drewniane i ich konserwacja

podłogi drewnianePotem trzeba je umiejętnie rozstawić, by wszystko było estetyczne i praktyczne. Jednak potem nadal czeka przed nami praca, a mianowicie dbanie o nasze wnętrze. Tapicerkę meblową się pierze, ściany się odmalowuje, jednak co się robi z podłogami? Jak powinniśmy prawidłowo dbać o nasze podłogi drewniane? Wiadomo, że drewno ma wiele zalet. Jest dostępne w szerokiej gamie kolorystyczne, jest przyjemne w dotyku i trwałe. Ma jednak swoje wady, a panele podłogowe są bardziej narażone na uszkodzenia wynikające z codziennego użytkowania i nieprawidłowej pielęgnacji, niż na przykład meble. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że drewno nie lubi wody, lubi za to natłuszczanie. Powinniśmy unikać sytuacji, gdzie ładne podłogi drewniane Lublin mają kontakt z płynnymi substancjami. Przy zmywaniu podłóg mopem warto jets go dobrze wyżymać, żeby był jedynie wilgotny. Do czyszczenia paneli podłogowych najczęściej stosuje się pielęgnujące środki czyszczące z dodatkiem olejków. Dzięki nim nasze podłogi będą nie tylko lśniły czystością, ale będą również zabezpieczone przez kolejnymi zabrudzeniami, jak również przed szkodliwą wilgocią.

podłogi drewnianeRównież drzwi drewniane z Chełmna możemy przemywać takimi środkami, dzięki czemu je zabezpieczymy. Jeśli chodzi o zamiatanie to należy to robić ostrożnie. Piasek może rysować drewniane powierzchnie, dlatego też jeśli już musimy zamiatać podłogi drewniane to dobrze jest to robić szczotką z miękkim włosiem, które nie będzie rysować lakieru. Pamiętajmy, żeby montaż drzwi był tak przeprowadzony, by drzwi metalowe czy drewniane nie przyległy do podłogi, bo przy otwieraniu będą ją niszczyć. Również meble możemy zabezpieczyć filcowymi podkładami na nóżkach, dzięki czemu możemy je przesuwać bez obaw o porysowanie naszej podłogi. Dodatkowo, takie podkładki sprawiają, że meble nie szurają głośno po podłodze i łatwiej się je przesuwa, szczególnie jeśli chodzi o ciężkie meble, takie jak kanapa czy stół jadalniany. Jeśli mamy parkiet to możemy go okresowo cyklinować i na nowo lakierować.

Natomiast jeśli mamy panele to możemy poddawać je okresowej konserwacji i dobremu olejowaniu. Taki olej zabezpieczy ich strukturę, a podłogi będą lśnić. Jeśli będziemy dbali o nasze podłogi drewniane to z pewnością będą one nam służyły w stanie niezmiennym przez wiele lat, i będą cieszyć nasze oczy.