You are currently viewing Kawalerka – jak ją dobrze zaprojektować?

Kawalerka – jak ją dobrze zaprojektować?

Osoby wyjeżdżające na studia w odległym mieście zazwyczaj decydują się na wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim. Tylko niektórzy już na tym etapie mogą pozwolić sobie na wynajem kawalerki. Jeśli mają taką możliwość, powinni pamiętać, że zagospodarowanie w sposób funkcjonalny takiej niewielkiej przestrzeni może nie być łatwe. Jest to przecież zazwyczaj około trzydziestu metrów kwadratowych, na których musi znaleźć się wszystko, czego używamy i na c odzień, i od święta.

Projekt małego wnętrza

projektowanie wnętrzOprócz funkcjonalności liczy się także estetyka – nie chcemy przecież, by zagracona przestrzeń odbierała nam chęć do życia. Kobiety jeszcze potrafią sobie poradzić z zagospodarowaniem takiej powierzchni, jednak co ma powiedzieć przeciętny mężczyzna, który zwykle nie przejmuje się takimi kwestiami jak projektowanie wnętrz, w których będzie mieszkał? On musi włożyć o wiele więcej wysiłku w zaaranżowanie tej przestrzeni. Zazwyczaj w kawalerce mamy jedno pomieszczenie – salon łączony z otwartą kuchnią. Do tego dochodzi łazienka. To wszystko. Jak więc pomieścić w takiej kawalerce cały nasz dobytek i nie poczuć się przytłoczonym? Przede wszystkim musimy wyjść z założenia, że najważniejsza jest schludność oraz praktyczność. Wyrzućmy wszystkie rzeczy, których nigdy nie używaliśmy lub użyliśmy tylko raz czy dwa – takie rzeczy „przydasię” zazwyczaj nigdy się nie przydają.

projektowanie wnętrzPostawmy na prostotę i nowoczesność. Jeśli chodzi o kuchnię, tutaj najlepszym wyborem będzie zabudowa o dużej ilości szafek oraz szuflad. Dzięki temu wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne znajdą swoje miejsce i nie będzie problemu z utrzymaniem porządku. Meble powinny być łatwe w czyszczeniu. Podłoga tego fragmentu pomieszczenia przeznaczona na kuchnię może być pokryta płytkami, łatwo będzie je sprzątać. Jeśli chodzi o salon – tutaj najlepiej postawić na składaną kanapę, która nocą będzie pełnić funkcję łóżka. Telewizor można powiesić na ścianie, wówczas unikniemy konieczności zagracania pomieszczenia dodatkową szafką pod TV. W przypadku kawalerki, im mniej mebli, tym lepiej. Przyda się jedynie szafa na ubrania, ale takiej wielkości, aby nie stała do połowy pusta.

Ręczniki oraz bieliznę warto trzymać w szafie umieszczonej w łazience. W ten sposób najważniejsze rzeczy zawsze będą pod ręką po kąpieli. Jeśli chodzi o dekoracje, w salonie chyba najlepiej postawić po prostu na rośliny ozdobne w doniczkach, które postawimy na parapecie. Być może jeszcze jakiś obraz na ścianie. I tyle, nie warto przesadzać, bo przestrzeń jest naprawdę mała.