You are currently viewing Jak zaprojektować małe mieszkanie?

Jak zaprojektować małe mieszkanie?

Ceny nieruchomości niejednokrotnie przyprawiają nas o zawrót głowy. Zwłaszcza w dużych, rozwijających się aglomeracjach koszt jednego metra kwadratowego w nowym budownictwie może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ten i kilka innych czynników sprawia, że coraz częściej decydujemy się na zakup mniejszego mieszkania, które jest też znacznie tańsze w późniejszym utrzymaniu.

Jak dobrze zaprojektować mieszkanie?

paleta kolorówAby na kilkudziesięciu metrach kwadratowych dobrze żyło się nawet kilkuosobowej rodzinie, konieczna jest odpowiednia organizacja przestrzeni i wykorzystanie każdego dostępnego centymetra, zachowując przy tym nienaganną estetykę. Projektowanie wnętrz mieszkań o niewielkiej powierzchni zakłada przede wszystkim wysoką funkcjonalność. Różnego rodzaju schowki i skrytki stanowią dodatkowe miejsce do przechowywania, odpowiednio organizując nasze miejsce do życia. Nie należy jednak przesadzać i jak we wszystkim dobrze sprawdzi się tutaj umiar. O ile schowek na miotłę czy odkurzacz to doskonały pomysł, to już nieskończona ilość półek nad kanapą w salonie może nadmiernie przytłoczyć to pomieszczenie, czyniąc je optycznie jeszcze mniejszym niż ma to miejsce w rzeczywistości.

projektowanie wnętrzKolejną niezwykle ważną kwestią jest kolor. Do małych pomieszczeń najczęściej wybiera się jasne, pastelowe odcienie lub najbardziej uniwersalną ze wszystkich możliwości biel, która stanowi doskonałe tło dla kolorowych, wyrazistych dodatków. Ogromne znaczenie ma również odpowiednie oświetlenie. Punktowy reflektor zwróci uwagę na zasługujące na szczególne wyróżnienie miejsce w naszej sypialni, a nastrojowe lampy w salonie wprowadzą odpowiedni, przytulny klimat. Dobrym pomysłem są również lustra, które optycznie potrafią znacznie powiększyć przestrzeń, jednak z tymi elementami również nie można przesadzić. Duże zwierciadło w łazience to doskonały wybór, ale lustrzana ściana w salonie nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

W projektowaniu wnętrz zawsze dobrze jest zachować umiar i w myśl zasady, że mniej znaczy więcej stawiajmy na uniwersalne, klasyczne kolory, które zawsze w zależności od nastroju czy pory roku możemy podrasować stylowym, wyrazistym elementem. Zwłaszcza na małych powierzchniach takie rozwiązania sprawią, że przestrzeń nie będzie przytłoczona nadmiarem wzorów i barw, co dodatkowo potęgowałoby poczucie ograniczenia miejsca do funkcjonowania. Połączenie estetyki, nowoczesności i minimalizmu z funkcjonalnością jest możliwe i doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach.