You are currently viewing Jak dopasować listwy przypodłogowe do wnętrz?

Jak dopasować listwy przypodłogowe do wnętrz?

Listwy przypodłogowe zauważane są w każdym pomieszczeniu. Wyglądają zupełnie inaczej we wnętrzach utrzymanych w stylach nowoczesnych, klasycznych czy glamour. Mimo wszystko przy doborze listew zachowane są pewne standardy, na których opierają się dekoratorzy wnętrz i właściciele domów.

Eleganckie listwy przypodłogowe

listwy wykończeniowe przypodłogoweZazwyczaj listwy dobierane są na zasadzie kontrastu z innymi elementami wystroju pomieszczenia lub dopasowuje się je do ścian, stolarki wewnętrznej bądź podłogi. W zależności od wyboru odpowiedniego dopasowania wnętrze może diametralnie się zmienić. Najczęściej właściciele domów i mieszkań decydują się na dopasowanie listwy do podłogi. Jest to dobre, bezpieczne i uniwersalne rozwiązanie. Zalecane jest osobom, które posiadają niezbyt duże pomieszczenia – zachowanie listwy w tym samym kolorze, co podłoga, sprawia wrażenie optycznego powiększenia się wnętrza. Można zatem stosować szersze listwy, aby jeszcze bardziej wydłużyć pomieszczenie. Należy jednak uważać, gdyż zbyt wysokie wykończenia przypodłogowe mogą też optycznie obniżać wnętrze lub w przypadku ciemniejszych kolorów, sprawić, że będzie ono przytłaczające.

listwy wykończeniowe przypodłogoweListwy dopasowane do stolarki to natomiast rozwiązanie dla osób, ceniących sobie harmonię – produkt zazwyczaj występuje w tym samym kolorze, choć może być kontrastujący. To estetyczny zabieg stosowany przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Ozdobne listwy wykończeniowe przypodłogowe dopasowane do ścian również pozostają eleganckie, nie wpływają na optyczne powiększanie się lub pomniejszanie pomieszczenia i można takie rozwiązanie zastosować, jeżeli listwy nie da się dopasować do podłogi bądź pragnie się wyposażyć wnętrze w elementy o odważniejszych odcieniach. W przypadku produktów dopasowanych do elementów wystroju wnętrza głównie wybiera się listwy, które różnią się kolorem od mebli, choć mimo to warto wyposażyć pomieszczenie w drobne dekoracje, w tym samym kolorze (np. zielone listwy przypodłogowe i zielony dywan pod stolikiem). Bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie białych listew, które będą uniwersalne. Wiedząc już, w jaki sposób dopasować listy do wnętrza, warto zapoznać się z rodzajami tych produktów.

Można je podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, ich przeznaczenie, a także szerokość. Jeżeli wśród domowników znajdują się dzieci, warto zdecydować się na wytrzymałe, choć niezbyt drogie listwy – ich wymiana może nastąpić bardzo szybko. Nie należy lekceważyć listew przypodłogowych, gdyż skutecznie podnoszą ogólny wystrój pomieszczenia.