You are currently viewing Ekologiczny domek hobbita

Ekologiczny domek hobbita

“W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit” – od tych słów rozpoczyna się Hobbit J.R.R. Tolkiena… i te słowa wzięli sobie do serca fani twórczości Mistrza, którzy realizują w praktyce jego opisy hobbickich norek.

Domki hobbitów wydają się idealnym przykładem domów ekologicznych, wykorzystujących w pełni zalety naturalnych materiałów. To jasne, przestronne, parterowe ziemianki, w których tylko pomieszczenia mieszkalne położone po jednej stronie korytarza posiadają okna, pomieszczenia po drugiej stronie to spiżarnie i pomieszczenia gospodarcze. Do budowy wykorzystana jest glina, kamień, słoma i, przede wszystkim, drewno, a także ziemia, która stanowi naturalną izolację domku.

Współczesne realizacje hobbickich norek odbiegają zwykle od książkowych oryginałów: posiadają okna z każdej strony, antresole, dostęp do elektryczności. Są jednak i takie, w których nie ma takich wygód jak prąd i bieżąca woda. Zawsze jednak zachowują ducha oryginału i przywodzą na myśl domy mieszkańców Shire: przytulne, ciepłe, z charakterystycznymi drzwiami i oknami (okrągłymi lub półokrągłymi), otoczone zielenią.

Zainteresowanych przykładami hobbickich domów odsyłam do ziemianki Simona Dale, polskiej Hobbitówy oraz amerykańskiego domku stworzonego przez pracownię Archers&Buchanan.

 dom hobbita w Nowej Zelandii

dom hobbita w Nowej Zelandii dom hobbita w Nowej Zelandii

dom hobbita w Nowej Zelandii

dom hobbita w Nowej Zelandii