You are currently viewing Dokumenty wymagane podczas zakupu apartamentu

Dokumenty wymagane podczas zakupu apartamentu

Dokonując zakupu własnego mieszkania, wiele ludzi w euforii zapomina o dopilnowaniu aspektów prawnych związanych z tą transakcją. To błąd. Zawsze należy sprawdzić stan prawny nieruchomości, aby mieć pewność, że mieszkanie wolne jest od jakichkolwiek obciążeń i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby było ono w pełni nasze bez dodatkowych opłat.

Na co należy uważać podczas kupna apartamentu?

apartamentyPodczas kupna należy poprosić właściciela bądź biuro pośredniczące przede wszystkim o akt notarialny lub przydział członkowski. Dzięki temu mamy pewność, że sprzedający to równocześnie właściciel lub że ta osoba ma prawa pozwalające na sprzedaż mieszkania. Istotnym dokumentem jest również wypis z księgi wieczystej, możliwy do uzyskania drogą elektroniczną. Księga potwierdza stan prawny danej nieruchomości oraz przedstawia wszelkie informacje, takie jak dane właściciela, dokładny adres, powierzchnia, a także przeznaczenie i informacje o hipotekach. Co do obciążenia, to istotne będzie również pobranie od aktualnego właściciela zaświadczenia o braku zaległości czynszowych oraz zobowiązania, iż do dnia aktu notarialnego wszystkie osoby zostaną wymeldowane z przedmiotowego lokalu. Istotne jest również potwierdzenie zaświadczające, że na mieszkaniu nie ciąży tak zwane prawo dożywocia.

apartamentDecydując się ostatecznie na zakup nieruchomości, należy podpisać umowę przedwstępną, która zazwyczaj wiąże się z wpłatą zadatku lub zaliczki, stanowiącej kilka procent ceny mieszkania. Należy pamiętać, że zadatek nie jest tym samym co zaliczka. W pierwszym przypadku, jeśli jedna ze stron zrezygnuje i odstąpi od umowy, to pieniądze przepadają. Natomiast płacąc zaliczkę pieniądze mogą zostać zwrócone. Apartamenty na sprzedaż, w których pośredniczą biura nieruchomości zazwyczaj mają dopilnowane wszelkie formalności, aby jak najszybciej i bez problemów sfinalizować transakcję z klientem. Jeśli kupujemy je od dewelopera to mamy pewność, że nikt nie jest w nim zameldowany. W większości przypadków w umowach zawiera się wpis, iż w razie jakichkolwiek uchybień deweloper ma obowiązek usunąć usterki. Jednak jeśli zdecydujemy się na tę formę zakupu, to warto działać ostrożnie, ponieważ na rynku można spotkać się z dużą ilością nieuczciwych deweloperów. Kluczem do bezpieczeństwa będzie prawidłowe skonstruowanie umowy, w której będą zawarte wszelkie warunki zabezpieczające zarówno nas, jak również sprzedającego.

Ostrożność to główna rzecz, jakiej należy się trzymać podczas zakupu nieruchomości. Trzeba pamiętać, aby dopilnować wszystkich formalności i posiadać wszelkie dokumenty zapewniające bezpieczeństwo transakcji. Na rynku można spotkać się z wieloma nieuczciwymi sprzedającymi, dlatego rozwaga jest wskazana. Szczególnie u młodych osób, popełniających często zbyt pochopne decyzje.