You are currently viewing Dlaczego należy przeprowadzać przegląd i serwis klimatyzacji?

Dlaczego należy przeprowadzać przegląd i serwis klimatyzacji?

Urządzenia klimatyzacyjne potrafią poprawić komfort każdego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać o tym, że oprócz prawidłowego projektu oraz montażu, bardzo ważna jest regularna konserwacja klimatyzatora. Brak konserwacji prowadzi do rozwoju zanieczyszczeń w urządzeniu, w tym grzyba i pleśni, co z kolei może wiązać się z pojawieniem się problemów zdrowotnych u osób przebywających często w danym klimatyzowanym pomieszczeniu.

Profesjonalny serwis klimatyzacji

serwis klimatyzacjiTo dlatego konserwacja klimatyzatorów jest bardzo ważna, a w razie potrzeby należy też przeprowadzić serwis klimatyzacji. Na samym początku pamiętajmy o regularnych przeglądach, powinny one odbywać się minimum 2 razy w ciągu roku. Częstotliwość zależy jednak od intensywności eksploatacji urządzenia. Dzięki regularnym przeglądom będziemy mogli wypatrzyć nawet najmniejszą usterkę zanim przerodzi się ona w poważną awarię. Oczywiście do przeprowadzenia przeglądów konieczni są profesjonaliści, dzięki nim zostanie poprawiony komfort użytkowania klimatyzacji, a w tym jej sprawność oraz skuteczność. Według specjalistów, regularne wykonywanie przeglądów ma też wpływ na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Decydując się na profesjonalny serwis klimatyzacji, możemy liczyć na działania takie jak wyczyszczenie lameli skraplacza. Lamele te mają bowiem wpływ na to, jak efektywne jest urządzenie.

serwis klimatyzacjiJeśli temperatura jest zbyt wysoka, wówczas urządzenie potrzebuje większej mocy do prawidłowego działania, co sprawia, że staje się mniej wydajne. Profesjonalny serwis jest tu więc niezbędny. Do konserwacji klimatyzatora należy też czyszczenie parownika – jego zanieczyszczenie również prowadzi bowiem do zużywania zbyt dużej ilości energii. Prace serwisowe rozpoczyna się od czyszczenia jednostki wewnętrznej, a następnie przechodzi się do jednostki zewnętrznej. Na początku należy sprawdzić stopień zanieczyszczenia jednostek, a w następnym kroku po prostu za pomocą odpowiednich narzędzi czyści się poszczególne części, pozbywa się zalegających liści czy innych odpadków, które mogłyby zwalniać pracę klimatyzatora. Ważne jest też, by za pomocą manometru zmierzyć temperaturę oraz ciśnienie skraplania.

Prace serwisowe powinny być przeprowadzane jedynie przez te osoby, które posiadają kwalifikacje z zakresu chłodnictwa oraz elektryki, ważne jest, aby były one potwierdzone Świadectwem Kwalifikacji. To dlatego, że w klimatyzatorach znajdują się instalacje substancje chłodnicze, które należą do grupy kontrolowanych. Pamiętajmy więc, aby nie podejmować się czyszczenia samemu, a zdecydować się na wsparcie profesjonalistów.