Inwestorzy doskonale wiedzą jak ważne jest odpowiednia izolacja termiczna budynku, dlatego decydują się na coraz lepsze metody i materiały temu służące. Niższe koszty energii cieplnej przekonują ich to większej inwestycji na początku budowy w materiały termoizolacyjne.
Jaki środek do izolacji fundamentów?
Jak wygląda sprawa z hydroizolacją – czy ona również daje równie wymierne korzyści w przyszłości? Hydroizolacja jest niezwykle ważna w przypadku wszystkich elementów budynku szczególnie narażonych na działanie wody i wilgoci, dlatego stosuje się ją na tarasach, balkonach, i koniecznie dachach, stropodachach oraz fundamentach. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo istotną rolę ona odgrywa. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty i to one powinny być najlepiej przed nią zabezpieczone. Długotrwałe ich zawilgocenie sprawia, że woda podciąga się w górę budynku, na ściany zewnętrzne, zmniejszając izolacyjność termiczną całego budynku. Długotrwałe zawilgocenie może także powodować korozje, uszkodzenia i generalne osłabienie konstrukcji budynku, co w konsekwencji może prowadzić do katastrofy. Wilgotne ściany, przegrody i inne elementy budowlane to także doskonałe środowisko dla rozwoju różnego rodzaju mikrobów, grzybów i pleśni, które są bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia znajdujących się w budynku mieszkańców. Bardzo często pojawiają się one w miejscach niewidocznych i zacienionych, czyli na przykład za ścianami, dlatego mieszkańcy przez wiele lat mogą nie zdawać sobie sprawy z występującego zagrożenia.
Dlatego tak ważne jest już na etapie budowy zabezpieczenie całego budynku przed przedostawaniem się wilgoci z gruntu. To, jaki środek do izolacji fundamentów sprawdzi się najlepiej zależy od istniejących w miejscu posadowienia warunków wodno-gruntowych. Nawet w trudnych warunkach można odpowiednio zabezpieczyć budynek przed wodą i wilgocią, należy jednak zrobić to przy pomocy odpowiednich materiałów. Do izolacji można wybrać materiały bitumiczne, mineralne, papy, a także folie, membrany, czy piany uszczelniające. W normalnych warunkach wodno-gruntowych wystarczą klasyczne rozwiązania, jednak należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią aplikację – aby izolacja spełniała swoją funkcję należy zachować jej ciągłość na całej powierzchni i wyprowadzić ponad grunt i cokoły. W przypadku bardziej skomplikowanych warunków, jak występowanie nieprzepuszczalnych warstw gruntu, czy wysoko usytuowane zwierciadło wody gruntowej konieczne może być wykonanie drenażu i wykonanie izolacji przeciwwodnej. Odpowiednia izolacja fundamentów wpływa na konstrukcję, jakość i komfort całego budynku.
Brak lub niepoprawnie wykonana izolacja przeciwwilgociowa może doprowadzić do poważnego osłabienia konstrukcji, pojawienia się korozji biologicznej na ścianach wewnętrznych i znacznego obniżenia izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych.