You are currently viewing Dlaczego hydroizolacja fundamentów jest tak ważna?

Dlaczego hydroizolacja fundamentów jest tak ważna?

Inwestorzy doskonale wiedzą jak ważne jest odpowiednia izolacja termiczna budynku, dlatego decydują się na coraz lepsze metody i materiały temu służące. Niższe koszty energii cieplnej przekonują ich to większej inwestycji na początku budowy w materiały termoizolacyjne.

Jaki środek do izolacji fundamentów?

środek do izolacji fundamentówJak wygląda sprawa z hydroizolacją – czy ona również daje równie wymierne korzyści w przyszłości? Hydroizolacja jest niezwykle ważna w przypadku wszystkich elementów budynku szczególnie narażonych na działanie wody i wilgoci, dlatego stosuje się ją na tarasach, balkonach, i koniecznie dachach, stropodachach oraz fundamentach. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo istotną rolę ona odgrywa. Na działanie wody szczególnie narażone są fundamenty i to one powinny być najlepiej przed nią zabezpieczone. Długotrwałe ich zawilgocenie sprawia, że woda podciąga się w górę budynku, na ściany zewnętrzne, zmniejszając izolacyjność termiczną całego budynku. Długotrwałe zawilgocenie może także powodować korozje, uszkodzenia i generalne osłabienie konstrukcji budynku, co w konsekwencji może prowadzić do katastrofy. Wilgotne ściany, przegrody i inne elementy budowlane to także doskonałe środowisko dla rozwoju różnego rodzaju mikrobów, grzybów i pleśni, które są bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia znajdujących się w budynku mieszkańców. Bardzo często pojawiają się one w miejscach niewidocznych i zacienionych, czyli na przykład za ścianami, dlatego mieszkańcy przez wiele lat mogą nie zdawać sobie sprawy z występującego zagrożenia.

środek do izolacji fundamentówDlatego tak ważne jest już na etapie budowy zabezpieczenie całego budynku przed przedostawaniem się wilgoci z gruntu. To, jaki środek do izolacji fundamentów sprawdzi się najlepiej zależy od istniejących w miejscu posadowienia warunków wodno-gruntowych. Nawet w trudnych warunkach można odpowiednio zabezpieczyć budynek przed wodą i wilgocią, należy jednak zrobić to przy pomocy odpowiednich materiałów. Do izolacji można wybrać materiały bitumiczne, mineralne, papy, a także folie, membrany, czy piany uszczelniające. W normalnych warunkach wodno-gruntowych wystarczą klasyczne rozwiązania, jednak należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią aplikację – aby izolacja spełniała swoją funkcję należy zachować jej ciągłość na całej powierzchni i wyprowadzić ponad grunt i cokoły. W przypadku bardziej skomplikowanych warunków, jak występowanie nieprzepuszczalnych warstw gruntu, czy wysoko usytuowane zwierciadło wody gruntowej konieczne może być wykonanie drenażu i wykonanie izolacji przeciwwodnej. Odpowiednia izolacja fundamentów wpływa na konstrukcję, jakość i komfort całego budynku.

Brak lub niepoprawnie wykonana izolacja przeciwwilgociowa może doprowadzić do poważnego osłabienia konstrukcji, pojawienia się korozji biologicznej na ścianach wewnętrznych i znacznego obniżenia izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych.