You are currently viewing Z czego składa się podstawowy układ automatyki?

Z czego składa się podstawowy układ automatyki?

Automatyzacja procesów, maszyn i urządzeń ma miejsce w każdej ceniącej się firmie przemysłowej. To dlatego, że dzięki temu można w prosty sposób zwiększyć wydajność produkcyjną i, co za tym idzie, zwiększyć swoje zyski. Roboty i automatyczne urządzenia stają się powoli niezastąpione – prace, które wcześniej wykonywał człowiek, mogą zrobić nie tylko szybciej, ale i z większą precyzją.

Jakie urządzenia wykorzystywane są w automatyce?

automatykaJak widać, automatyzacja firmy przemysłowej ma wiele zalet. Branża automatyki wciąż się rozwija i wiele przedsiębiorstw, które się w niej specjalizują, ma swoim klientom do zaoferowania nowe układy automatyki, wykorzystujące najlepsze technologie. Czym jest jednak taki układ automatyki? Z jakich elementów się składa? Wiedza ta nie jest wiedzą tajemną, dlatego warto zapoznać się chociażby z podstawami automatyki. Najprostszym rodzajem układu jest układ regulacji automatycznej – pozwala on na automatyczne ustawienie parametrów danego urządzenia, którym może być chociażby piec czy silnik elektryczny. Dzięki automatyce możliwe jest automatyczne ustawienie konkretnego parametru – na przykład temperatury czy ciśnienia, które ma występować podczas przeprowadzania danego procesu technologicznego. Projektując taki, lub inny, dowolny układ automatyki, wykorzystywać będziemy konkretne elementy i urządzenia.

automatykaMowa będzie o urządzeniach pomiarowych oraz wykonawczych. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć czujniki oraz przetworniki. W drugiej grupie znajdą się zaś siłowniki, zespoły napędowe i silniki, a także pompy, podajniki, elektromagnesy. Nie zabraknie też zasuw oraz zaworów. Powinniśmy wskazać jeszcze na urządzenia części centralnej, czyli takie, które kształtują sygnał sterujący – to regulatory, rejestratory oraz stacyjki manipulacyjne. Współcześnie, ze względu na rozwijającą się technologię, niezastąpione stają się urządzenia cyfrowe. Każdy układ automatyczny musi posiadać także urządzenia, które zapewnią mu energię niezbędną do prawidłowego działania – można tu wymienić urządzenia pneumatyczne, elektryczne oraz hydrauliczne. Różnią się one sposobem produkowania energii. Najlepiej sprawdzają się urządzenia pneumatyczne, gdyż nie dość, że są proste w budowie i łatwe w eksploatacji, to jeszcze charakteryzują się niepalnością – nie jest możliwe zagrożenie pożarowe.

Ponadto są odporne na zanieczyszczenia w postaci pyłów i substancji agresywnych. To jednak układy elektryczne są najczęściej wykorzystywane, gdyż pozwalają na przesyłanie sygnału na nieograniczone niczym odległości, bez żadnych opóźnień. Automatyka jak widać wykorzystuje wiele różnych rozwiązań – specjaliści zaś wybierają zawsze najlepsze.