Co warto wiedzieć o intarsjach drewnianych?

Co warto wiedzieć o intarsjach drewnianych?

Panele podłogowe to najpopularniejszy sposób na wykończenie podłóg w domach i mieszkaniach. Są tanie, łatwo dostępne, szybko się je montuje. Niestety, mają także swoje wady. Nie da się ich poddać renowacji poprzez cyklinowanie, jak choćby drewnianych parkietów. Dodatkowo nawet te najlepiej wykonane są i tak gorzej wyglądające niż prawdziwa deska drewniana.

Niepowtarzalna intarsja drewniana

 intarsja w drewnieDlatego też coraz więcej osób zaczyna doceniać dawne techniki tworzenia podłóg z drewna. Taka podłoga nie tylko elegancko i ponadczasowo się prezentuje, ale do tego jest niezwykle trwała. Jednak sam wybór odpowiedniego gatunku drewna na deski to nie wszystko. Podłogi drewniane można ozdabiać, nadawać im oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru. Niezbędna jest tutaj oryginalna intarsja w drewnie. Może przybierać postać rozety, bordiury (rodzaj ,,ramki” dla parkietu), intarsja może mieć też nieregularny kształt, nawet na całą powierzchnię podłogi. Czym jest taka intarsja? To technika zdobienia posadzek, która była popularna w XVII i XVIII wieku. Z różnych gatunków drzewa wycina się drobne elementy, które układają się w kształt róży wiatrów, datę wybudowania budynku, czy przedstawiające różne postacie. Intarsje nie są tanie i nigdy nie były, dlatego dawniej można było je widywać jedynie w pałacach i dworkach.

 intarsja w drewnieTeraz ceny są nieco bardziej przystępne w związku z tym intarsje sprawdzają się w eleganckich hotelach czy salach balowych. Intarsje umieszcza się często w centralnej części pomieszczenia lub też tuż za przedpokojem, tak by każdy kto wszedł do budynku od razu zwrócił uwagę na piękny parkiet. Szlachta i książęta mogli zamawiać intarsje z nazwą swojego pałacu i datą powstania, jak również te z herbami rodowymi. Miało to znaczenie symboliczne. Obecnie intarsje zwykle wybiera się jako element czysto dekoracyjny. Popularne są wzory geometryczne i roślinne, zwykle całośc utrzymana jest w zbliżonej kolorystyce. W domu czy mieszkaniu intarsję można umieścić na korytarzu, z którego prowadzą drzwi do wszystkich pomieszczeń, jak również w centralnej części salonu. Ważne jest to, by całość intarsji była dobrze widoczna, a nie zakryta np. fragmentem dywanu.

Reasumując, intarsje w drewnie to bardzo elegancki, ekskluzywny i wyjątkowy sposób na udekorowanie podłogi z drewna. Intarsje mogą mieć różne kształty, wzory i odcienie, sprawdzą się zarówno w odrestaurowanych dworkach, jak i w nowych mieszkaniach. Głównie chodzi o to żeby były dobrze wykonane z dbałością o każdy szczegół, by całość zawsze pięknie się prezentowała.