Co warto wiedzieć o domach prefabrykowanych?

Wielu osobom technologia prefabrykatów kojarzy się z okresem PRL i tak zwanymi budynkami z wielkiej płyty, które raczej nie powalały jakością i funkcjonalnością. Jednak czasy się zmieniły i obecnie budownictwo z prefabrykatów ma bardzo wielu zwolenników na całym świecie, również w Polsce zdobywa stopniowo coraz to większą popularność.

Domy z prefabrykatów

Domy prefabrykowaneBudynki prefabrykowane odznaczają się szeregiem zalet a sama technologia ich budowy pozwala wykluczyć typowe bolączki związane z budownictwem tradycyjnym. Przede wszystkim, większość elementów domu powstaje w fabryce, a na placu budowy dochodzi tylko do ich łączenia i prac wykończeniowych. Nie ma tu typowych prac “mokrych”, jak murowanie czy koniecznych przerw technologicznych, na przykład po to, by budynek mógł osiąść. Domy prefabrykowane tworzy się w około 7-14, a kolejnych kilka dni zajmuje łączenie elementów. Można to robić właściwie o każdej porze roku i przy każdej pogodzie, co stanowi znaczną przewagę nad technologią murowaną. Domy prefabrykowane producent tworzy zwykle w konstrukcji szkieletowej (stalowej lub drewnianej) lub też powstają one z keramzytobetonu. Najpowszechniejsze są jednak domy szkieletowe drewniane, w których wypełnienie to przeważnie wełna mineralna, drugie w kolejności są domy o konstrukcji stalowej, wypełniane pianką poliuretanową.

Domy prefabrykowaneDomy z drewna są tak popularne, ponieważ drewno jest tanim, ekologicznym budulcem o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć o domach z prefabrykatów jest fakt istnienia ich dwóch typów: otwartych i zamkniętych. W przypadku prefabrykacji otwartej, montaż wielu elementów, np. instalacji wodnej czy cieplnej, odbywa się na placu budowy, co wydłuża czas realizacji o kilka tygodni. Domy w systemie prefabrykacji zamkniętej są już w pełni przygotowane do montażu i to właśnie ich złożenie w jedną całość zajmuje tylko kilka dni. Jest to rozwiązanie doskonałe dla osób, którym zależy na bardzo krótkim okresie budowy, ponieważ od fazy projektowej do oddania domu pod klucz mija najwyżej kilka miesięcy. To czas wyjątkowo krótki w porównaniu z technologią murowaną, która wymaga około dwóch do trzech lat prac i o wiele więcej czasu i uwagi przyszłego właściciela domu.

W przypadku domów prefabrykowanych, jeśli wybierzemy dobrego, sprawdzonego producenta, nie tylko szybko zamieszkamy we własnych czterech ścianach, ale zyskamy też dom wykonany bardzo starannie, energooszczędny lub pasywny, który przez wiele lat będzie nam doskonale służył i nie straci nic ze swoich walorów.